Godziny wydarzenia
17.00 - 22.00
Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku jest ogólnodostępną placówką kultury działającą na rzecz mieszkańców gminy i powiatu Łask. Biblioteka pełni funkcję biblioteki powiatowej. W strukturach instytucji działają 4 filie biblioteczne, w tym jedna dla dzieci oraz trzy na terenie gminy Łask, Muzeum Historii Łasku, Galeria pod Korabiem i Punkt Informacji Turystycznej. Książnica regularnie organizuje wystawy książek, konkursy, lekcje biblioteczne i muzealne, spotkania i imprezy, bierze udział w kampaniach społecznych promujących czytelnictwo, przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki. Instytucja prowadzi działalność wydawniczą, organizuje wyjazdy do kin i teatrów. Biblioteka współpracuje z instytucjami, stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi i społecznością lokalną. Umożliwia użytkownikom bezpłatny dostęp do internetu, w tym Wi-Fi. W 2019 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Plastyków Amatorów Ziemi Łaskiej realizowała projekt "Zmaluj to - cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.
17.00 - 22.00
Chętnie przyjmiemy literaturę faktu, reportaże, biografie, wspomnienia, książki dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, audiobooki.
Łask
98-100
9 Maja 6
http://biblioteka.lask.pl/
Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku w tym roku po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Zadaniem akcji jest promocja czytelnictwa i biblioteki, jako tętniącej życiem instytucji kultury. Tak też było w łaskiej książnicy! W piątkowy wieczór, 8 października, pod hasłem „Czytanie wzmacnia” przygotowaliśmy dla swoich Czytelników szereg atrakcji.
Filia dla dzieci postawiła na budowanie i wzmacnianie więzi rodzinnych. Najmłodszych czytelników wraz z opiekunami zaprosiliśmy na rodzinne warsztaty kreatywne. Podczas uroczystej inauguracji Nocy Bibliotek wspólnie odczytaliśmy wiersz Joanny Mueller pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz”.
Dla pobudzenia szarych komórek uczestników odbył się literacki konkurs bingo ze znajomości cytatów i fragmentów książek. W rywalizacji brały udział cztery drużyny utworzone z dzieci i ich opiekunów. Zabawa składała się z dwóch części obejmujących bajki i baśnie oraz literaturę dla młodzieży i dorosłych. Zwycięzcy zostali nagrodzeni grami planszowymi. Okazało się, że nasi młodzi czytelnicy doskonale znają nie tylko bajki, ale także klasykę literatury dla dorosłych.
Po ożywieniu umysłu przyszedł czas na rozruszanie ciała. Kolejną atrakcją podczas wydarzenia było jak najszybsze pokonanie specjalnego toru przeszkód. Dzieci wraz z rodzicami miały do wykonania 7 zadań zręcznościowych. Przy doskonałej współpracy zawodnicy musieli udowodnić m. in., że są szybcy, mają celne oko i wyrobioną równowagę. Wykonanie poszczególnych zadań przebiegało przy dopingu „rywali” i wzbudzało wiele śmiechu.
Artystyczną część wieczoru zajęły kreatywne warsztaty, podczas których uczestnicy wspólnie tworzyli drzewka szczęścia. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pomysłowość dzieci i ich rodziców, a efekty prac były niesamowite.
Kolejną atrakcją było „kino w bibliotece” i „Operacja człowiek w czerni”, filmowa wersja przygód młodych bohaterów serii książek „Biuro Detektywistyczne Nr 2” J. L. Horsta. Nasi młodzi czytelnicy stwierdzili, że film najlepiej ogląda się na leżąco w towarzystwie bibliotecznych pluszaków. Na zakończenie wieczoru uczestnicy otrzymali spersonalizowane pamiątkowe dyplomy.
Miłośników kryminałów zaprosiliśmy na spotkanie autorskie z Kazimierzem Kyrczem Jr, czynnym zawodowo krakowskim policjantem, którego pasją jest pisanie. Autor opowiadań grozy, kryminałów, horrorów, a także poeta, publicysta i tłumacz, zafundował słuchaczom moc wrażeń. Zdradził kilka pikantnych szczegółów dotyczących pracy w policji. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się m.in. skąd autor czerpie inspiracje, jak konstruuje swoich bohaterów oraz czy jego utwory to tylko fikcja…
To był wyjątkowy wieczór, spędzony w niesamowitej atmosferze. Dziękujemy wszystkim gościom za udział w naszym wydarzeniu.