Informacje o bibliotece

Ciekawe zajęcia, bogate zbiory, aktywna działalność w social mediach - to wyróżnia Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy. Na naszych półkach można znaleźć nie tylko świetne powieści, ciekawą literaturę popularnonaukową, książki dla dzieci i młodzieży, ale także komiksy, mangi,  audiobooki, filmy i seriale, gry planszowe, beletrystykę w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim oraz muzykę i prasę. Dla lubiących czytać online mamy kody Legimi i e-prasę.

Chętnie podpowiemy, co przeczytać, pomożemy w znalezieniu sposobu na spędzenie wolnego czasu, spotkamy się, by porozmawiać o literaturze. Działamy stacjonarnie i online. Na naszych media społecznościowych znajdą Państwo moc inspiracji książkowych i nie tylko.

Godziny wydarzenia

12:00-20:00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    02-960

  • Adres

    Kolegiacka 3

  • Strona

    https://www.bibliotekawilanowska.pl/

Relacja z wydarzenia

Kolejna Noc Bibliotek za nami. 9 października bawiliśmy się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Po licznych zawirowaniach związanych z pandemią i przenosinach działalności kulturalno-edukacyjnej do internetu z radością przyjęliśmy fakt, że znów możemy spotkać się z Czytelnikami na żywo. Tegoroczna Noc Bibliotek akcentowała rolę czytania we wzmacnianiu naszej odporności. Czytanie odpręża, relaksuje, pozwala wyrwać się z szarzyzny dnia, daje wytchnienie. Książka jest nie tylko źródłem wiedzy, ale także elementem rozrywki. Uodparnia na stres, niesprawdzone informacje, nudę, smutek. To świetny lek, który aplikuje się bez żadnych problemów.

Kierując się tymi wskazaniami zaprosiliśmy dzieci, młodzież i dorosłych na szereg wydarzeń okołoliterackich. Zadbaliśmy o to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Rozpoczęliśmy w samo południe spektaklem Teatru Złoty Dukat „O dobrym wychowaniu”. Marionetkowa etiuda przybliżała zagadnienie właściwego postępowania, przypominała magiczne słowa, które pomagają w codziennym życiu, wprowadzała do świata dobrych manier i savior-vivre’u. Spektakl pobudzał do przemyśleń i był interaktywnym wydarzeniem, w którym publiczność nie jest jedynie widzem, ale i aktorem.

Kolejne wydarzenie przeznaczone było dla dzieci w wieku 7-9 lat. Warsztaty budowania kulodromów "Zaczarowany zamek Cuboro" były okazją do sprawdzenia się w rozwiązywaniu zadań, rozwijaniu logicznego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej. Tworzenie labiryntów dla kulek rozpoczęliśmy od najprostszych form, by potem tworzyć coraz bardziej skomplikowane budowle.

Najmłodsi spotkali się z Panem Poetą, który zrobił prawdziwe show. Jak może się zachowywać kura, która jest na diecie? Czym można ją nakarmić? Autor zapoznał dzieci ze swoimi kolorowymi książkami i rymowanymi historyjkami. Wspólna zabawa balonami i chustą, tworzenie skrzydeł oraz postaci balonowych, dużo ruchu, śmiechu oraz przepiękne pacynki naznaczyły całe spotkanie.

Warsztaty rodzinne „Najpiękniejsza biblioteka świata” polegały na stworzeniu makiety najwspanialszej biblioteki, która miała łączyć w sobie piękno i nowoczesność najokazalszych bibliotek świata, wspomnienia o pierwszej wizycie bibliotecznej z marzeniami czytelników. Warsztaty w duchu zero waste pokazywały dzieciom, że każde materiały dostępne w domu można wykorzystać do tworzenia i nawet najbardziej niepozorne rzeczy mogą zyskać nowe życie dzięki pomysłowości i inwencji.

Po południu biblioteka wypełniła się dźwiękami instrumentów oraz słowami. Jerzy Szufa i Katarzyna Płocińska zachęcili dzieci do snucia opowieści zainspirowanych dźwiękami. Zapoznali je z mało znanymi instrumentami, takimi jak harfa celtycka, bendir, drumla, spring drum. Wspólne muzykowanie i tworzenie historii pokazało, że nie trzeba wcale wiele, by puścić wodze wyobraźni i stworzyć fascynującą opowieść.

Noc Bibliotek zakończyliśmy spektaklem słowno-muzycznym „Kolory miłości” w wykonaniu Macieja Gąsiorka, Zuzanny Lipiec i Michała Szymkiewcza. Przedstawienie było podróżą po miłości od pierwszego spojrzenia do dojrzałego związku. Pierwsza randka, zauroczenie, zakochanie, docieranie się w związku, nieporozumienia, kłótnie, godzenie się, spokojna codzienność i dojrzała miłość o zabarwieniu przyjaźni i sympatii. Wszystkie fazy związku i towarzyszące im emocje oddane zostały za pomocą poezji, szmoncesów, utworów kabaretowych oraz piosenek przedwojennego kina.