Informacje o bibliotece

Czytelnia Naukowa Nr VII znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ul. Świętojańskiej 5 na Starym Mieście.  Bogaty księgozbiór humanistyczny udostępniany jest w dwóch stylowych salach czytelnianych, których  wystrój stwarza niepowtarzalną atmosferę do nauki i pracy.  W podziemnej kondygnacji mieści się Miejsce Aktywności Lokalnej - Piwnica pod Regałami, gdzie organizowane są różne aktywności. Działa Piwnica Poetów,  odbywają się  spotkania varsavianistyczne i literackie. Dzięki współpracy z Polskim Klubem Górskim uczestniczyć można w prelekcjach pasjonatów dalekich podróży.  Od 2013 roku wspólnie z pracownicami  punktu "Książka na Telefon" prowadzony jest tu  Klub Seniora 5+.  W oparciu o zbiory czytelniane pracownicy przygotowują także wystawy literackie.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    00-266

  • Adres

    Świętojańska 5

  • Strona

    http://www.biblioteka.waw.pl/index.php/filie-biblioteczne/czytelnia-naukowa-nr-vii.html?start=15

Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek w sobotę 9 października 2021 r. miała w Czytelni Naukowej Nr VII trzy odsłony. O godzinie 16oo Ludmiła Milc przedstawiła prezentację „Z satyrą przez wieki”. Literacka podróż, której ścieżkę wyznaczał gatunek literacki tak skutecznie łączący epikę, lirykę i dramat, jedynie otworzyła wyobraźnię na bogactwo tego gatunku, mającego swój początek w starożytności. Prezentowane teksty i charakterystyka autorów dopełniały ilustrację zniuansowanego oblicza satyry.

Prezentacja przygotowała uczestników do wernisażu wystawy literackiej przygotowanej przez pracowników Czytelni Naukowej Nr VII i Książki na Telefon. Wystawa „Nie mówię, że jest źle, bo jest – bo jest fantastycznie!” prezentująca satyry aforyzmy i żarty z czytelnianych półek eksponowana jest w „Piwnicy pod Regałami”, w hallu i przestrzeni schodów głównych. Jak w takich przypadkach bywa, trzeba wdrapać się po schodach i na szczyty poczucia humoru.

Trzecią odsłoną było specjalne spotkanie w Piwnicy Poetów. Iwona Smolka poprowadziła dwugłos poetycki z gościnią – a była nią Krystyna Dąbrowska. Tak więc pisarka i krytyk literacki wraz z poetką, eseistką i tłumaczką oświetliły wnętrza „Piwnicy pod Regałami” światłem poezji, podtrzymywanym impresjami osobistymi, zwierzeniami, przypomnieniem wydanych książek. Pytania uczestników dopełniły całości tego wyjątkowego spotkania.