Godziny wydarzenia
13:30-20:00
Działamy w wielu obszarach kultury i edukacji, gromadzimy i wypożyczamy różne gatunki literackie, ale specjalizujemy się w literaturze fantastycznej.
Oferujemy:
13:30-20:00
Warszawa
01-175
ul. Młynarska 35a
https://www.bpwola.waw.pl/
Biblioteka na Młynarskiej przygotowywała się do Nocy Bibliotek przez dłuższy czas. Efekt tej pracy spotkał się z bardzo serdecznym i entuzjastycznym odbiorem uczestników. Czytelnicy mogli wysłuchać wywiadów online, które były transmitowane na fanpagu Fantasmagorii.
Rozmówczyniami były:
Anna Chabiera – osoba z dużą dozą optymizmu, która w każdym momencie życia znajduje coś, co daje jej szczęście. Entuzjastka wielu pasji z dużym poczuciem humoru. Wieczna zbieraczka, od znaczków, po monety, zakładki do książek, a od emerytury zbieraczka różnych historii, które spisała w swoich opowiadaniach dla dorosłych i dla dzieci. Przed pandemią podróżniczka i od wielu lat wolska wolontariuszka. Zapewniamy, że wywiad inspirował do działania i napełniał pozytywną energią. Poznaliśmy jak czerpać z życia pełnymi garściami nawet po zakończeniu kariery zawodowej.
Jolanta Maria Grotte – od urodzenia związana z Warszawą. Jest autorką trzech emocjonalnych powieści, różnorodnych opowiadań i wielu wierszy wydanych w antologiach krajowych i międzynarodowych. Należy do SAP, WSTK, Klubu literackiego „Metafora” i „Nasza twórczość”. Uwielbia fotografię i rękodzieło. Wywiad dawał natchnienie do nowych literackich odkryć i udowodnił, że w dojrzałym wieku można inspirować nawet dużo młodsze pokolenia.
Czytelnikom zaproponowaliśmy też inne wydarzenia.
Uczestników „Słownych zlepianek” zaprosiliśmy do udziału w warsztacie kreatywnego myślenia i działań osadzonych w przestrzeni sztuk wizualnych. Odwoływaliśmy się do wyobraźni oraz sięgaliśmy do naszych twórczych mocy. Oczywiście działaliśmy w obszarach bezpiecznych emocji, które po prostu pozwoliły nam się dobrze bawić. Przekonaliśmy się, że Lem miał poczucie humoru, a my możemy napisać krótki utwór literacki i nawet jeśli nie potrafimy rysować, to jednak stworzymy nasze własne dzieło. Warsztaty odbyły się w wirtualnej przestrzeni programu Zoom.
O literaturze, swojej książce i szoku kulturowym opowiedział nam Marcin Kowal, który wystąpił ze Stand-up`em – Szok kulturowy, dlaczego warto go doświadczyć? Wielka Brytania wciąż na TOPie. Polacy w UK, na podstawie książki “Imigrant na Wyspach”. Spotkanie odbyło się stacjonarnie a transmitowane było na żywo na fanpagu Biblioteki.
Nie zabrakło również Azylu Cmoktana – spotkania w ramach stałego cyklu podczas których może wydarzyć się wszystko. Czasem prowadzimy rozmowy na różne poruszające nas tematy, innym razem piszemy krótkie teksty literackie, ale zazwyczaj gramy w planszówki. W „Noc Bibliotek” graliśmy i wygraliśmy dobry humor i świetnie spędzony czas z fajnymi ludźmi. Spotkaliśmy się w bibliotece.
Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek nasze placówki tętniły życiem. Byliśmy dla naszych Czytelników stacjonarnie, online, hybrydowo i w plenerze. Odwiedzili nas dorośli, dzieci i seniorzy - każdy mógł znaleźć u nas coś interesującego. Dorośli i młodzież próbowali swoich talentów w kaligrafii i kolażach, sprawdzali swoją wiedzę w quizie wiedzy, uprawiali speed dating z książką. Czytelnicy mogli wziąć udział w stacjonarnych i onlinowych spotkaniach, a także wziąć udział w prelekcji nt. K.K. Baczyńskiego oraz spotkaniu podróżniczym. Na dzieci i młodzież czekał tajemniczy Escape Room a także rozmaite zabawy i gry edukacyjne. Panie Bibliotekarki z Odolanki czekały na dzieciaki, aby wypisać recepty na wspaniałe i wartościowe książki. W plenerze działała grupa harcerek, która promowała akcję i Czytelnictwo zachęcając całe rodziny do udziału w grze terenowej. W ten dzień przyciągnęliśmy ponad 300 Czytelników, rozdaliśmy czytelnicze nagrody za udział w quizie, rozdaliśmy i wymieniliśmy kilkadziesiąt książek.