Godziny wydarzenia
9 października godz.: 17-20
Biblioteka w Przysietnicy – Filia Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.
Biblioteka w Przysietnicy prowadzi działalność kulturalno-edukacyjną, która obejmuje współpracę ze Szkołą Podstawową, sołectwem Przysietnica, Stowarzyszeniem Górali Nadpopradzkich działającym na terenie miejscowości. W styczniu 2021 roku biblioteka została przeniesiona do nowoczesnego, funkcjonalnego obiektu z przestrzenią do organizacji spotkań i wydarzeń kulturalnych. Budynek o kształcie górskich szczytów zawiera wypożyczalnię, kącik dla najmłodszych, stanowiska komputerowe, osobną antresolę do tzw. pracy cichej oraz salę wielofunkcyjną.
Nasza biblioteka jest ośrodkiem aktywności lokalnej oferującym szeroki wachlarz działań kulturalnych i edukacyjnych wykorzystującym nowoczesne technologie oraz dostępne warunki lokalowe. Dążymy do ożywienia środowiska lokalnego poprzez organizowanie innowacyjnych spotkań, zajęć, warsztatów, szkoleń dla dzieci i dorosłych, udostępniania sali konferencyjnej podmiotom z zewnątrz.
9 października godz.: 17-20
Przysietnica
33-342
Przysietnica 189
Filia biblioteczna w Przysietnicy po raz pierwszy przystąpiła do akcji Noc Bibliotek. Temat akcji „Czytanie wzmacnia” zostało połączone z hasłem ”Straszna noc w bibliotece”. Wcześniej zostały przygotowane rekwizyty, odpowiednia dekoracja, aby w tym dniu było ciekawie, strasznie i inaczej niż, na co dzień jest w bibliotece. 9 października od godziny 17.00 na każdego, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę czekało wiele atrakcji.
Spotkanie rozpoczęto od kalamburowego teatru cieni, gdzie dzieci pokazywały wcześniej przygotowane hasła, np. tytuł bajki, bohater książki. Następnie uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych. Każde dziecko wykonało talerzykową, straszną twarz oraz kolorowego ducha z szarego papieru. Kolejnym ważnym punktem zajęć było przyrządzenie przez uczestników pikantnej pizzy. Ile było dzieciaków, tyle było pomysłów na ozdobienie pizzy, aby była smaczna, ale też oryginalna w wykonaniu. A zatem były oliwkowe oczka, paprykowe usta, kukurydziane piegi.
Następnie wszyscy rozpierzchli się po pomieszczeniach biblioteki, w celu poszukiwaniu ukrytych duszków z przypisaną literą. W znalezieniu tych miejsc miały pomóc zagadki, np. „Maria Konopnicka pisała dla dzieci. Wiersze i nowele znane od stuleci. Jedna o dziewczynce, co gąski pasała. I z pewnymi stworkami dobrze zapoznała”. Po odnalezieniu wszystkich duszków dzieci ułożyły z odnalezionych liter hasło „Czytanie Wzmacnia”. Ciekawym punktem zajęć były wieczorne zdjęcia w plenerze. Na sam koniec zajęć przyszedł czas na wspólne biesiadowanie i zajadanie się ciepłymi pysznymi pizzami. Imprezę zakończyliśmy wręczeniem uczestnikom „Noc Bibliotek” zakładek, duszków z dobrą wróżbą oraz „groźnych” owoców.