Informacje o bibliotece

Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce gromadzi  i udostępnia zbiory z wszystkich dziedzin wiedzy. Służą one kształceniu ogólnemu i zawodowemu, wychowaniu i kulturalnej rozrywce społeczności lokalnej. Od lat oferuje mieszkańcom regionu także cały wachlarz zajęć. Stara się stworzyć miejsce dla wszystkich z ciekawą i bogatą ofertą. Wielokrotnie za swoje wysiłki i osiągnięcia została nagrodzona m.in. zdobywając wyróżnienie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy tytuł Perły Powiatu Wielickiego, Dwukrotnie I nagrodę w konkursie na gminne koalicje, I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Inspiracje”, I miejsce w ogólnopolskim konkursie „O Przyszłości lokalnie” itd. Tych wszystkich rzeczy nie udałoby się zrealizować, gdyby nie świetny zespół wielickiej biblioteki. Tworzą go ludzie z pasją, zaangażowani w swoją pracę. Każdy kolejny projekt to dla nich nowe, ciekawe wyzwanie. Pracując z nimi odnosi się wrażenie, że nie są tutaj przypadkowo. Z drugiej strony to doskonale wykształceni bibliotekarze, który szerzą czytelnictwo i kochają książki.

Godziny wydarzenia

18:00-23:00

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Nowości z ostatniego roku

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Wieliczka

  • Kod pocztowy

    32-020

  • Adres

    Plac Skulimowskiego 3

  • Strona

    http://biblioteka.wieliczka.eu/pl

Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek w Mediatece – Bibliotece Miejskiej w Wieliczce.

W piątkowy wieczór 8 października, w wielickiej bibliotece odbyła się VII Ogólnopolska Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Z tej okazji wieliccy bibliotekarze nieco się przebranżowili i zadbali o wzmocnienie zarówno duchowej jak i fizycznej strony uczestników wieczoru, przygotowując szereg atrakcji na terenie całego obiektu Wielickiej Mediateki.

Obchody Nocy Bibliotek w wielickiej książnicy rozpoczął koncert zespołu „Drużyna A” pt. "Materiał na książkę" z którym gościnnie wystąpił także Makzet. Zespół ma na koncie kilka nagranych piosenek w klimacie pop, rap, chillout. W skład grupy wchodzą dzieci i młodzież uczęszczające do lokalnej świetlicy opiekuńczej Aniołeczek. Koncert był ich debiutem na scenie a "Noc bibliotek" doskonałą okazją by zaprezentować się lokalnej publiczności. Znakomity występ rozbujał publiczność na całą resztę wieczoru.

Uczestnicy wydarzenia we wspaniałych nastrojach udali się potem na energetyzujący pokaz „fitness z książką” w wykonaniu Fit-As Klub Fitness. Tu każdy mógł się naocznie przekonać, jak czytanie wzmacnia nasze ciała, a także poćwiczyć razem z trenerem. Przysiadom, podnoszeniom i naciąganiom nie było końca. Pracowaliśmy nad mięśniami, a przy okazji zdecydowanie zwiększyliśmy poziom endorfin.

W tym samym czasie na piętrze Wielickiej Mediateki zorganizowana została strefa spotkań, do której zaproszone zostały całe rodziny. Podczas warsztatów „Lepiej rozumiem, mądrzej kocham” z Katarzyną Wnęk-Joniec, znakomitą psycholog, rodzice wzmacniali swoją inteligencję emocjonalną i wymieniali się doświadczeniami, a także poszukiwali metod rozwiązywania trudnych sytuacji związanych z opieką nad dziećmi. Salę obok zajęły ich pociechy, które uczyły się jak zdrowo jeść, na co zwracać uwagę wybierając produkty spożywcze, a nawet jak świadomie czytać etykiety na opakowaniach. Nie był to jednak koniec atrakcji jakie biblioteka przygotowała dla rodzin, które przyszły na wydarzenie. Każda z nich miała okazję także wzmocnić szare komórki w Rodzinnym Turnieju Memory czy Biegu Bibliotekarza z paczkami książek, gdzie do wygrania były wspaniałe zestawy nagród ufundowane przez sponsorów.

Dzięki organizatorom VII Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek na dzieci czekało także oglądanie na dywanie świetnego kryminału familijnego „Operacja Człowiek w czerni” będącego adaptacją znanej i lubianej książki z serii „Biuro Detektywistyczne nr 2” Jørna Liera Horsta.

Punktem kulminacyjnym wieczoru było spotkanie ze znanym reporterem Wojciechem Tochmanem, który opowiedział m.in. o swojej ostatniej książce, Kambodży, warsztacie reportera, a także bardzo chętnie rozmawiał ze zgromadzoną publicznością.

Podczas całego wydarzenia można było skorzystać z przygotowanych w holu budynku stoisk warsztatowych i żywieniowych. Swoją wiedzą, cennymi radami i doświadczeniami dzielili się z nami: Katarzyna Rudek Ziołowe Zacisze, dietetyczki z Naturhouse Wieliczka, a także na stoisku rękodzielniczym pracownicy biblioteki Dagmara i Małgorzata. Wzmocnić odporność i ciało można było również dzięki „Owocowym zastrzykom”, które fundowały uczestnikom Karolina i Magdalena.

Podczas całego wieczoru wzmacnialiśmy się pod wieloma różnymi względami: fizycznie, dzięki pokazom fitness, koktajlom witaminowym czy dietom, a także duchowo poprzez spotkania z ważnymi ludźmi, kontakt ze sztuką czy rozwój emocjonalny. Lekarze-bibliotekarze, w których rolę wcielili się nasi pracownicy starali się zadbać o każdy z tych aspektów. Dla podkreślenia szczególnej roli książek i czytania w całym wydarzeniu przygotowane zostały wzmacniające regały tematyczne, które towarzyszyły każdemu stoisku i warsztatowi literaturą wyczerpującą dany temat.

[AB]