Godziny wydarzenia
15:00-18:00
MBP w Stalowej Woli posiada bogate i zróżnicowane zasoby (atrakcyjny księgozbiór, w tym regionalny i audiobooki). Dysponujemy Stalowowolską Bibliografią Regionalną oraz Stalowowolską Biblioteką Cyfrową. Nowoczesny budynek pozwala na zaproponowanie użytkownikom ciekawej oferty kulturalno-edukacyjnej. Prowadzimy spotkania autorskie, zajęcia plastyczne, animacyjne, edukacyjne, w tym o zabarwieniu lokalnym. Realizujemy projekty kulturalne, starając się o dofinansowania. Nasza oferta została dostosowana do aktualnych warunków epidemicznych w kraju (przebieg hybrydowy).
15:00-18:00
Stalowa Wola
37-450
ul. ks. J. Popiełuszki 10
https://biblioteka.stalowawola.pl/
Noc Bibliotek 2021 przeprowadziliśmy z udziałem czytelników na żywo w bibliotece, 9 października w godz. 15:00 – 18:00. Hasło stalowowolskiej Nocy Bibliotek brzmiało: Czytanie wzmacnia lokalnie-zostań Lasowiakiem. Tematem przewodnim były tradycje lasowiackie w Stalowej Woli. Zachęcaliśmy do czytania książek o historii ludności lasowiackiej MBP posiada na ten temat bogaty księgozbiór regionalny. Zrealizowane atrakcje:
1. Gra terenowa w bibliotece. Budynek biblioteki posiada trzy kondygnacje, w których przestrzeń pozwoliła na zorganizowanie gry terenowej. Każdy uczestnik na starcie otrzymał kolorowy szablon gry, z mapką i zaznaczonymi punktami, w których ukrytych zostało 12 zadań do wykonania, niektóre z kodem QR (m.in. krzyżówka, rebus, labirynt, rozsypanka wyrazowa, tekst legendy, zagadki). Celem gry było rozwiązanie hasła głównego, które brzmiało „Lasowiak to Ty”. Zadania dotyczyły życia, kultury, obrzędów Lasowiaków. Poprzez uczestnictwo w grze, MBP przybliżyła historię ludności naszego regionu, która jest wciąż żywa w lokalnych działaniach. Gra była tak skonstruowana, aby nawet małe dzieci mogły rozwiązać zadania. Kluczowe było zapamiętanie rozwiązań (każde było ważną informacją o ludności lasowiackiej). Po zakończeniu gry każdy uczestnik otrzymywał przypinkę i zakładkę z logo Nocy Bibliotek, a także notes, długopis, zakładkę, odblask z logo MBP. Dzieci zostały dodatkowo uhonorowane dyplomem uczestnika.
2. Warsztaty plastyczne – „Lasowiackie krajki”. Celem warsztatów było samodzielne wykonanie kolorowej opaski z włóczki, jako jednego z elementów lasowiackiego stroju. Bibliotekarze przygotowali drewniane bartka (proste urządzenia z cienkich listewek), dzięki którym uczestnicy mogli tkać krajki według własnego wzoru. Zadanie nie było łatwe, mimo to podejmowały się go również dzieci (z małą pomocą bibliotekarzy). Powstały oryginalne, kolorowe opaski na rękę, chętnie eksponowane przez naszych gości.
3. Warsztaty plastyczne – „Lasowiackie kartki pocztowe i kolorowanki”. Każdy uczestnik mógł wykonać niepowtarzalną kartkę pocztową (szablony zawierały logo MBP i Nocy Bibliotek). Materiały przeznaczone do ozdobienia kartek, to przede wszystkim suszone rośliny łąkowe i liście drzew (zebrane dużo wcześniej), płótna i sznurek z juty, słoma i kłosy zbóż, kolorowe kartki oraz kredki. Uczestnicy Nocy Bibliotek stworzyli piękne kartki pocztowe, z przeznaczeniem wysłania ich do rodziny lub znajomych. Udostępniliśmy również kolorowanki z motywem lasowiackim dla najmłodszych, które można było pokolorować kredkami wykonanymi z gałęzi drzew.
4. Wystawa fotografii Osady Lasowiackiej (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej). Bibliotekarze MBP w ramach Nocy Bibliotek, wykonali zdjęcia chałup, budynków gospodarczych i ich wnętrz w Parku Etnograficznym w Kolbuszowej. Fotogarfie zostały wykorzystane do zorganizowania wystawy, a ponadto zaprezentowano je przy każdym stanowisku z zadaniami (niektóre łączyły się z rozwiązaniem zadania). Wystawa cieszyła się dużą popularnością, co zaowocowało przedłużeniem jej ekspozycji.
5. Wystawa lasowiackich przedmiotów i sprzętów codziennego użytku. Bibliotekarze przygotowali na parterze biblioteki wystawę dzięki uprzejmości znajomych i członków rodzin, którzy udostępnili zachowane eksponaty. Wystawa zawierała: koło i orczyk od wozu, drewnianą ławkę, makutry, lampy naftowe, maśniczkę, sierp, przetak, zasuszone zboża, gliniane garnki, wiklinowy kosz oraz wyhaftowaną przez jedną z bibliotekarek chustę (białe płótno z czerwonym Lasowiackim Sercem). Wystawa została również wkomponowana w rozwiązanie jednego z zadań (krzyżówka). Ze względu na duże zainteresowanie wystawą, przedłużyliśmy jej trwanie.
Nasze atrakcje cieszyły się popularnością. Gra terenowa miała charakter rodzinny. Rodzicom bardzo zależało, aby dzieci poznały historię Lasowiaków. Wszystkie materiały do warsztatów plastycznych zostały zapewnione przez bibliotekę. Niektórzy uczestnicy wykonali po kilka kartek pocztowych z konkretnym przeznaczeniem, co niezwykle cieszyło bibliotekarzy. Osoby, które podjęły się stworzenia własnej krajki wyrażały nieukrywaną satysfakcję z efektów. Czytelnicy, którzy odwiedzili naszą bibliotekę 9 października, zdecydowanie wzmocnili się lokalnie. MBP w Stalowej Woli jest zwolennikiem propagowania i utrwalania lokalnej historii. W Nocy Bibliotek uczestniczyły 54 osoby.