Godziny wydarzenia
16.00 - 21.00
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu oprócz swojego podstawowego zadania, jakim jest udostępnianie zbiorów czytelnikom, jest organizatorem spotkań autorskich, wykładów, prelekcji, wieczorów literackich, wystaw, konkursów i innych wydarzeń związanych z literaturą i wiedzą. Wiele z nich to rezultat współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, także tymi nieformalnymi, oraz z osobami, które dysponując imponującą wiedzą w konkretnej dziedzinie, chętnie dzielą się nią z naszymi czytelnikami.
Niektóre przedsięwzięcia, kontynuowane przez kolejne lata, na stałe wpisały się w biblioteczny kalendarz: Noc Poezji i Muzyki (siódma edycja) i Festiwal Pamięci i Historii. W naszej bibliotece odbywa się szereg rozmaitych imprez. Ich inicjatorami i współorganizatorami niejednokrotnie były organizacje pozarządowe, instytucje, przedsiębiorstwa: Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i redakcja kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza, Towarzystwo Przyjaciół Sieradza, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Wróblewskie Stowarzyszenie Oświatowe „Nie Pytaj”, Sieradzka Grupa Poetycka „Desant”, Sieradzkie Towarzystwo Fotograficzne, Fundacja Kultury Bez Barier, Polski Związek Niewidomych, Rozgłośnia Regionalna „Nasze Radio 104,7 FM”, Biuro Wystaw Artystycznych, Sieradzkie Centrum Kultury, szkoły wszystkich szczebli, przedszkola, ośrodki pomocy. Wspólnie realizowaliśmy projekty dofinansowane z funduszy państwowych, samorządowych, firmowych.
16.00 - 21.00
Sieradz
98-200
Żwirki i Wigury 4
https://www.pbp.sieradz.pl
Noc Bibliotek pokazała nam jak bardzo #czytaniewzmacnia wzajemne relacje. Nasza przestrzeń tętniła życiem przez cały wieczór.
Pani Iwona Nowak razem ze szkołą EasyChat oprowadziła po bibliotece czytelników anglojęzycznych, którzy potem ćwiczyli się w języku polskim. Była to wyjątkowa okazja do konwersacji po angielsku na temat literatury, kultury i biblioteki. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się też z ofertą biblioteki - książkami po angielsku, słownikami językowymi, podręcznikami do nauki języków obcych.
Z państwem Katarzyną i Krzysztofem Pietrychami odbyliśmy podróż do Norwegii. Dzięki ich barwnej i porywającej opowieści mogliśmy przenieść się na szlak świętego Olafa i wraz z nimi pokonać 700-kilometrową trasę z Oslo do Trondheim, gdzie został pochowany św. Olaf II Haroldsson, król Norwegii, który wprowadził w kraju chrześcijaństwo. Piękne zdjęcia przedstawiające norweskie krajobrazy, dokumentujące trudy górzystego szlaku i wysiłek, którego dokonali pątnicy pokonujący go ze sporym dobytkiem - namiotami, plecakami kuchenką, garnkami i artykułami spożywczymi, a także czas - 30 dni potrzebne na jego przejście, zostały przyjęte z podziwem i wzbudziły uznanie wśród naszych gości.
Bywalcy czytelni, tego wyjątkowego wieczoru mieli okazję doświadczyć czaru winylowych płyt i przenieść się w czasie do kolorowych lat 70., w których niepodzielnie królowała ABBA, wysłuchać niezrównanych Beatlesów, zadumać przy Tomaszu Stańce i przypomnieć sobie lata 80. polskiej muzyki przy przebojach m.in. Maryli Rodowicz i Czesława Niemena.
Podczas gdy dorośli uczestniczyli w prelekcji, najmłodsi doskonalili swoje umiejętności manualne- po pogawędce z panią Anetą Kolańczuk o ptakach i przyjrzeniu się im na prezentowanych slajdach, mali artyści tworzyli własne kolorowe, plastelinowe i pierzaste ptasie okazy. Wszyscy po skończonej pracy mogli także potrenować swój umysł podczas rozgrywki w dostępnych przez cały wieczór grach planszowych. Maluchom najbardziej do gustu przypadł Minecraft i 5 sekund, natomiast ich rodzice i starsze rodzeństwo najczęściej wybierali Dixit, Dobble, Carcassone i Ubongo.
Dzięki prowadzonej z okazji Nocy Bibliotek abolicji kilkunastu naszym czytelnikom, którzy z różnych powodów nie zdążyli w terminie oddać wypożyczonych książek, darowaliśmy naliczone kary.
Zwieńczeniem wieczoru było wspólne oglądanie filmu detektywistycznego "Operacja człowiek w czerni" na podstawie książki o tym samym tytule, udostępnionego dzięki organizatorom akcji.
Tegoroczna Noc Bibliotek dostarczyła wspaniałych emocji, radości i wyjątkowych wrażeń. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników i naszej - pracowników biblioteki.