Informacje o bibliotece

Starosądecka Biblioteka jest instytucją kultury działającą na rzecz ogółu społeczeństwa bez względu na wiek, wykształcenie. Otwarta na współpracę z różnymi instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, wykorzystuje w swojej pracy najnowsze technologie. Jest miejscem otwartym do spotkań, spędzenia wolnego czasu, rozwijania zainteresowań czytelniczych poprzez różnorodne formy pracy z młodym i starszym czytelnikiem. Współuczestniczy w kształtowaniu postaw i świadomości środowiska lokalnego, służąc im swoimi zasobami, wiedzą i umiejętnościami.

Biblioteka oferuje szeroki zbiór literatury beletrystycznej, popularnonaukowej i regionalnej. Organizuje spotkania autorskie, akcje czytelnicze, lekcje biblioteczne, warsztaty i szkolenia komputerowe. Prowadzi Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z innymi bibliotekami i placówkami kulturalno-oświatowymi.

Godziny wydarzenia

8.10.2021 r., godz.17.00-20.00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Stary Sącz

  • Kod pocztowy

    33-340

  • Adres

    Mickiewicza 33

  • Strona

    http://biblioteka-starysacz.pl/

Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek 2021 – Czytanie wzmacnia

Tegoroczna Noc Bibliotek w starosądeckiej bibliotece odbyła się 8 października 2021 roku, pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

Tematem przewodnim akcji były obchody Roku Stanisława Lema i jego wizja wszechświata. Tematyka okazała się bardzo inspirująca dla wielu młodych czytelników naszej biblioteki. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Lem w kosmosie”, dzięki której mogły uzupełnić i wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą życia autora i kosmosu. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poszukiwania planet Układu Słonecznego, „sprawdzenia” warunków życia na księżycu oraz poruszania się na nim. Następnie wyszukiwali w zbiorach bibliotecznych pozycji książkowych o tematyce astronomicznej. W ten sposób powstała wystawa książek mówiąca o wszechświecie, planetach i lotach w kosmos.

Głównym punktem Nocy w Bibliotece były warsztaty plastyczne – wykonanie statku kosmicznego z kartonu. Każde dziecko mogło samodzielnie złożyć, skleić i pomalować fragment rakiety oraz skonstruować moduł sterujący. Powstała rakieta została ozdobą Wypożyczalni dla Dzieci.

Na zakończenie odbyła się projekcja filmu „Operacja Człowiek w czerni”, norweskiej produkcji w reżyserii Grethe Bøe-Waal. Jest to kryminał familijny o parze młodych detektywów rozwiązujących kolejną zagadkę detektywistyczną.
„Operacja Człowiek w czerni” jest ekranizacją popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2” Johna Horsta. Takie spotkania filmowe wzmacniają pozycję biblioteki jako miejsca spotkań i integracji społecznej oraz wymiany doświadczeń i opinii.

Dla dorosłych czytelników biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z Rafałem Skąpskim, promujące książkę „Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej.

Biblioteka jest właśnie tym wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – czytelnikom i czytelniczkom. Czytając, przenosimy się do innej rzeczywistości i tym samym dosłownie odrywamy się od tego, co tu i teraz jest trudne i stresujące. Ma to realne przełożenie na nasze zdrowie. Za sprawą kolejnego tomu książki „Dziwne jest serce kobiece” możemy przenieść się do innej rzeczywistości.

„Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” są kontynuacją wydanego w 2019 roku tomu „Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia galicyjskie”. Obydwa tomy zostały opracowane na podstawie pamiętników Pani Zofii przez jej wnuka, Rafała Skąpskiego.  Autorka przenosi nas teraz na Pomorze, gdzie w odrodzonej Polsce toczą się dalsze losy jej i najbliższych. Tłem są zarówno ważne wydarzenia o randze narodowej, jak i drobne, lecz barwne przypadki życia spędzanego na prowincji. Druga część tomu to zapis dramatycznych przeżyć rodziny podczas II wojny światowej i okupacji. W tym czasie autorka żyje w podkrakowskim majątku Hebdów. Opowieść o losach rodziny Skąpskich w odrodzonej Polsce i w trudnych latach wojennych została wzbogacona prezentacją unikatowych zdjęć z rodzinnego archiwum Państwa Skąpskich.