Informacje o bibliotece

WBPiCAK zaprasza wszystkich zainteresowanych miłośników książki do Wypożyczalni przy ul. Prusa 3, gdzie gromadzone i udostępniane są zbiory o charakterze naukowym i popularnonaukowym z zakresu nauk humanistyczno-społecznych, a także prawa, ekonomii, marketingu, informatyki, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Proponujemy również szeroki wybór tytułów z literatury pięknej i beletrystyki. Posiadamy także bogatą ofertę audiobooków, komiksów oraz literatury dla dzieci i młodzieży.
Przy ul. Prusa 3 użytkownicy mają do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do katalogu. Realizacja zamówień jest natychmiastowa. Książki są wypożyczane na zewnątrz. Biblioteka zajmuje się również realizacją zamówień międzybibliotecznych dla bibliotek publicznych z terenu województwa wielkopolskiego. Od 2010 r. Pracowania Digitalizacji Zbiorów WBPiCAK zaprasza do współpracy biblioteki publiczne Wielkopolski do digitalizacji swoich unikatowych zbiorów i umieszczeniu ich na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
WBPiCAK gromadzi też szeroki wachlarz publikacji dotyczących Wielkopolski, w tym dokumenty życia społecznego, które w większości znajdują się w Pracowni Bibliografii Regionalnej, która od 2021 roku znajduje się także na ul. Prusa 3.

Godziny wydarzenia

9:00-18:00

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Poznań

  • Kod pocztowy

    60-819

  • Adres

    Prusa 3

  • Strona

    https://www.wbp.poznan.pl/

Relacja z wydarzenia

 

 

 

8 października, od rana do wieczora, w Wojewódzkiej Bibliotece i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu sporo się działo. W tym dniu postanowiliśmy wprowadzić abolicję- nawet spora część czytelników skorzystała z naszej oferty.
W holu WBPiCAK trwał bookcrossing - "Podziel się książką". Można było znaleźć nie byle jakie, a na dodatek bardzo różnorodne tytuły.

Dlaczego 8 października WBPiCAK zorganizowała swoją Noc Bibliotek? Była to prośba kilku środowisk z poznańskich Jeżyc, dzielnicy Biblioteki. Dzięki temu przedszkolaki, młodzież szkolna, seniorzy uczestniczyli w przeróżnych wydarzeniach.
Dzieciaki wzięły udział w literackich zabawkach z wydawnictwem Zakamarki. Młodzież obejrzała wystawę fotograficzną "Error_2k20". Na seniorów czekały warsztaty z subiektywnego przewodnika historyczno-krajoznawczego o Wielkopolsce.

Niektórzy mieli ochotę na spacer ulicami Jeżyc, jednej z najstarszych dzielnic Poznania. Przy okazji wzięli udział w „Queście po Jeżycach”, który zorganizowaliśmy. Uczestnicy questu, poznali historię, a także piękne, urokliwe zakątki dzielnicy. Na końcu trasy dotarli do miejsca, w którym była ukryta skrzynia skarbów z pieczęcią, by poświadczyć udział w queście.

W holu WBPiCAK odbył się kiermasz książek Pani Mirosławy Woźnej-autorki pięknych książek dla najmłodszych. W Wypożyczalni działała strefa komiksu, a w Czytelni wystawa prac plastycznych konkursu pt. „Moja przygoda z książką”.
By wzmocnić zasięgi naszej Nocy Bibliotek, przy współpracy z Jeżycką Policją oznakowaliśmy 7 rowerów w ramach akcji Wielkopolski Bezpieczny Rower.

W tym ważnym dniu ruszyliśmy z wielką akcją- „Poznaj moc karty bibliotecznej”. Każda osoba, która ma u nas konto czytelnicze, może za pomocą karty bibliotecznej zyskać spore rabaty u naszych partnerów tegorocznego wydarzenia - Kino Rialto, Klubokawiarnia Lalka, Księgarnia Liber Poznań oraz Księgarnia Jeżycka zaproponowały naszym Czytelnikom ciekawe obniżki. Oprócz tańszej kawy w Lalce, można się załapać na promocyjne bilety do Kina Rialto, a także na książki, gry planszowe czy puzzle jeżyckich księgarniach.
Dzięki tej akcji w Noc Bibliotek, zyskaliśmy spore grono nowych czytelników!
Warto podkreślić, że inicjatywa trwa do końca tego roku.

Na zakończenie zainaugurowaliśmy Dyskusyjny Klub Książki. DKK to przestrzeń spotkań, do których pretekstem jest książka. Spotkaliśmy się, by porozmawiać o tym, co czytamy, i co byśmy chcieli przeczytać.

Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji Nocy Bibliotek - "czytanie wzmacnia", każdy z przybyłych gości wzmocnił się nie tylko czytelniczo, ale i kulturalnie.

Ogółem w Nocy Bibliotek uczestniczyło sto czterdzieści osób.